Spoločenské hry
Dobrá spoločenská hra by mala byť v prvom rade zábavná. Ale zábava môže byť rozmanitá – od bujarej párty plnej smiechu až po taktický súboj na šachovnici. Nájsť tú správnu hru môže byť tvrdým orieškom. Budete hru hrať s deťmi alebo dospelými? Koľko hráčov sa zúčastní? Koľko času máte na hranie? Aká téma sa vám páči? Čo uprednostníte – kocky, karty, figúrky? Kto bude študovať pravidlá? A čo jazyk hry a pravidiel? Tu je pár myšlienok, ktoré vám môžu pomôcť:
čítať viac ...
Počet hráčov je nesmierne dôležitý. Pre jedného hráča sú určené primárne moderné hlavolamy, ktoré vás prevedú desiatkami úrovní a dokážu zabaviť dieťa, ale aj dospelého na celé hodiny. Rodinné hry sú väčšinou pre 2 – 4 či 5 hráčov, aby sa dokázala zapojiť celá rodina. Ak budete hrávať hru v dvojici, je dobré siahnuť po hre, ktorá bola vymýšľaná práve pre dvoch hráčov (a teda je pre dvojicu dobre vyvážená). Ak hľadáte hru pre viacerých, existuje množstvo párty či vedomostných hier, s ktorými sa zabaví aj veľká skupina ľudí.
Vek je ďalším dôležitým faktorom. Obzvlášť pri detských hrách je dobré prihliadať na odporúčaný minimálny vek uvedený na hre, aby sme dieťa neodradili od hrania náročnosťou, alebo práve jednoduchosťou pravidiel. Viac ako číslo si všímajte primeranosť obtiažnosti a pamätajte, že napríklad hra od 8 rokov môže byť úplne skvelou zábavou aj pre skupinu dospelých (uvádza sa najnižší odporúčaný vek, nie primeraný).
Tém je v spoločenských hrách neskutočné množstvo. Môžete prejsť od vesmíru cez hlboký pravek až po techniku či vláčiky. Nájdete aj hry, ktoré vznikli na základe literárnych predlôh, TV seriálov, alebo počítačových hier.
Herný čas sa pohybuje od niekoľkých minút až po niekoľko hodín. Keď si vyberiete rýchlu postrehovú hru, čakajte 15 minút zábavy. Peknú rodinnú hru odohráte do hodiny. Väčšie náročnejšie hry vás vtiahnu do deja aj na niekoľko hodín.
Jazyk hry a pravidiel je tiež veľmi dôležitý. V ideálnom prípade je hra lokalizovaná a je buď v slovenskom alebo českom jazyku. Ak vaše jazykové znalosti nie sú dostatočné, je dobré vybrať si jazykovo nezávislú hru. Tieto hry nemajú texty na žiadnych komponentoch. V prípade, že takáto hra má pravidlá v cudzom jazyku (najčastejšie to býva angličtina), stačí jeden človek, ktorý pravidlá naštuduje a naučí ich ostatných.
Ak radi spolupracujete vyberte si kooperatívnu hru, ktorá vás prinúti rozmýšľať spoločne a spoločne sa aj stanete víťazmi alebo porazenými (zápasíte spoločne so samotnou hrou). Ak uprednostňujete súperenie, smelo do toho. Je množstvo hier, ktoré prinášajú viac alebo menej interakcie.
Cena hier takisto zaváži. Tu záleží od prevedenia hry, aké komponenty obsahuje, koľko ich tam je a pod. Na trhu sú hry od pár eur až po desiatky. A ste na správnom mieste – na porovnávači sa môžete poobzerať, za aké ceny hru ponúkajú obchody (nezabúdajte všímať si cenu dopravy, no a kredibilitu obchodu – aké skúsenosti s ním majú iní zákazníci).
11.10.2017
autor článku ihrysko.sk