Vyberte najpredávanejšie produkty kategórie mechanické filtre ✅ Hľadajte podľa parametrov ✅ Najlacnejšie na NajNakup.sk ✅ Marlus group, Airwatec - belgicko a iné
Mechanické filtre sa používajú najmä na čistenie vody zo studní či vrtov, ktorá je prirodzene znečistená hlinou alebo pieskom. Odstraňujú pevné častice vo vode, mnohokrát viditeľné voľným okom. Tieto filtre bývajú vybavené polypropylénovou vložkou fungujúcou podobne ako špongia – prepúšťa vodu a pevné častice zachytáva. Z toho je jasné, že filtračné vložky treba pravidelne meniť.

Mechanické filtre ale môžu slúžiť aj ako prevencia pred prípadným poškodením alebo iným znečistením potrubia.

Ako zistiť, či je filter potrebný?
čítať viac ...
top 1

Mechanický filter Big Blue 10" , plastová nádoba pre mechanické filtračné vložky na centrálny prívod vody do domu. Pripojenie 1". Filtrácia vody od 5 mikrónov.

1. Nechajte si spraviť rozbor vašej vody – vykoná ho buď certifikované laboratórium alebo Regionálny úrad verejného zdravotníctva a vás bude táto služba stáť zhruba 100€. Ak ste napojení na obecný vodovod, rozbor vody nájdete na webe príslušnej vodárenskej spoločnosti.
2. Z rozboru sa dozviete o parametroch, ktoré normy nespĺňajú, ale aj o tých, ktoré ich spĺňajú a napriek tomu vyvolávajú problémy (chlór, baktérie, tvrdá voda, dusičnany a dusitany, pesticídy, mechanické nečistoty a pod.).
3. Podľa parametrov z rozboru viete určiť problém a vybrať si príslušný filter, ktorý nepríjemnosti rieši.

Je dôležité riadiť sa podľa výsledkov chemického a mikrobiologického rozboru a dobre zvážiť, či je filter naozaj nutné používať. Za istých okolností totiž môže byť kontraproduktívne – napríklad v prípade, že filtračné vložky nie sú vymieňané s dostatočným predstihom. Vtedy môže dôjsť aj k zhoršeniu kvality už tak nekvalitnej, respektíve znečistenej vody.

Mechanické znečistenie – čo spôsobuje?
Väčšinou sa jedná o znečistenie organického pôvodu (často vegetácia), ktoré má vplyv na farbu, chuť, vôňu a celkovú kvalitu vody. Prítomnosť hydrogén-sulfidu spoznáte podľa chuti aj zápachu akoby zhnitých vajec. Vysoký obsah rias sa zase prejaví „rybacou“ chuťou a vôňou vody. Na nepríjemný zápach, zafarbenie a chuť je ideálne použiť mechanické filtre v kombinácii s filtrami s aktívnym uhlím.

Nevyhovujúca kvalita vody zo studne – čo robiť?
Studňa si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Ako prvé ju treba stavebne zabezpečiť. Prienik povrchovej vody je najčastejšou príčinou (bakteriálneho) znečistenia vody v studni. Preto je nutné odviesť ju mimo studne (väčšinou pomocou žliabku). Pomôže tiež nepriepustná zákrytová doska a utesnenie telesa studne ílom. Toto je prevencia pred prienikom povrchovej vody.

Existujú však aj iné hrozby – prirodzené zanášania studne bahnom, stavebné práce v blízkosti studne či vznik nánosov železa a vodného kameňa vplyvom starnutia studne alebo iné okolnosti vedúce k zmene prúdenia podzemnej vody, respektíve k zmene kvality vody. Nebezpečenstvo hrozí aj zo zdrojov znečistenia blízkych studni – skládky hnoja, neutesnený septik, špinavý potok.


21.9.2017
autor článku prodoshop.sk