Knihy Dybbuk
Súbor esejí o možnej podobe posmrtného života od jedného z najvýznamnejších súčasných neurovedcov Davida Eaglemana, autora niekoľkých svetových bestselerov.
Témou románu Hlad (1890) nórskeho autora, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Knuta Hamsuna je hlad v dvojakom zmysle.
Vo svojom satirickom pohľade na súčasnú spoločnosť Iulian Ciocan, dnes popredný moldavský spisovateľ, pokračuje v kurze nastolenom predchádzajúcimi románmi.
V Afrických dojmoch, svojom prelomovom a pravdepodobne najznámejšom diele, doslovnom literárnom taviacom kotlíku, Raymond Roussel používa rovnaký formálne obmedzujúci spôsob vzniku textu ako v ...
Šrí Nisargadatta Maharadž (1897-1981) - sebarealizovaný majster, ktorý žil v chudobnej štvrti v Bombaji, sa stal preslávený svojimi brilantnými, vtipnými a spontánnymi príhovormi, v ktorých ...
V roku 1972 začal Ján Švankmajer pracovať na projekte svojho imaginatívneho Bilderlexikonu. V tom čase to bol však akt číreho zúfalstva, pretože bolo zrejmé, že projekt v plnom rozsahu nebude ...
Roger Gilbert-Lecomte vyhlásil boj proti všetkým zabehnutým systémom ľudského myslenia, ktoré vedú k vytváraniu strnulých, do seba uzavretých dogmy a konceptov, z ktorých niet východiska.
To sny tvoria svet, hovorí čínsky autor Čang Sien-ming vo svojej knihe Snár môjho cvrčka, ktorá je však viac ako záznamom jeho vlastných snov.
Rudolf Jurolek patrí medzi najzásadnejších a najzaujímavejších súčasných slovenských básnikov.
Tri horkosladké čierne novely spája do jedného tematického celku živý kontakt s osobami odošlými "na druhú stranu".
Ošatka ľudového humoru pre potechu duše. Že už dnes nevzniká ľudová poézia?
Tu sústredené verše autorov z voľného združenia Sursum zachytávajú aj premeny, približovanie sa a vzďaľovanie poetike druhej vlny českého symbolizmu.
Poézia ťažko uchopiteľného básnika Paula Celana nás priamo uvádza do pradávnych, nehmatateľných končín stvorenia sveta i ľudských bytostí, kde si rozhodne nevystačíme s obyčajnou slovnou ...
A je naozaj načase, aby Teillierova miestami narkoticky omamná, miestami surovo úprimná a za všetkých okolností hlboko prežitá poézia začala existovať aj v češtine.
Tento výbor je sústredený na zabudnuté básnikov českej dekadencie.
Výbor V sebe sa len strácam... predstavuje básnickú tvorbu Františka Pečinku (1869-1917).